„Norwegia- raj dla wedkarzy” Wywiad z Panem Mieczyslawem Gajdulem

Pan Mieczysław jest uznanym monterem, pracującym dla BBL Contractors. Obecnie przebywa on na kontrakcie w Norwegii. Mieliśmy przyjemność porozmawiania z Panem Mieczysławem, który chętnie podzielił się z nami swoimi wrażeniami z pobytu w Norwegii i pracy na dużym kontrakcie przy budowie mostu.

1. Co skłoniło Pana do pierwszego wyjazdu na zagraniczny kontrakt?

Od 30 lat wyjeżdżam na kontrakty zagraniczne. Było kilka powodów, dla których zdecydowałem się na pierwszy wyjazd. Oczywiście, i pewnie wielu Polaków zgodzi się ze mną, ze jednym z większych powodów wyjazdów emigracyjnych jest sytuacja ekonomiczna i polityczna w  Polsce. Chciałem polepszyć byt swój i swojej rodziny. Nigdy nie chciałem wyjeżdżać z Polski na stale, bo jednak ta tęsknota za krajem zawsze gdzieś była. Miałem wiele ofert pracy, aby się gdzieś „zakotwiczyć” na stale, ale nie chciałam pozostawać na stale poza granicami Polski. Kolejnym powodem wyjazdów kontraktowych była ciekawość światem, ludźmi…Fascynują mnie podróże, wiec odnalazłem  „zloty środek”, aby połączyć przyjemne z pożytecznym- nie mogłem wybrać lepiej!GE DIGITAL CAMERA

2. Współpracuje Pan z firma BBL już od kilku lat. Na którym projekcie pracowało się Panu najlepiej i dlaczego?

Od 8 lat pracuje dla firmy BBL i mógłbym wymienić kilka projektów, na których pracowało mi się bardzo dobrze. Jednym z nich jest projekt, dla którego pracowałem w Holandii i pracuje teraz w Norwegii. Jestem bardzo zadowolony z godzin i nadgodzin, które są mi oferowane. Moje miejsce zamieszkania znajduje się bardzo blisko miejsca pracy, wiec nie czuje zmęczenia i mam więcej czasu dla siebie. W pracy panuje bardzo dobra atmosfera, liczą się z moim zdaniem i opiniami. Jestem zawsze doceniany za to co robię i kim jestem, stad tez wzięła się ta oferta do Norwegii, z której skorzystałem.

3.  Co zaważyło na podjęciu decyzji o pracy na projekcie w Norwegii?

Oczywiście, sprawy finansowe- dobre wynagrodzenie i warunki bytowe. Poza tym, jestem zagorzałym wędkarzem, a Norwegia to raj dla wędkarza!

4. Czym różni się życie w Holandii od życia w Norwegii?

Przede wszystkim jest różnica w cenach produktów, a najbardziej w cenach używek. Jestem osoba paląca, wiec 10 euro za paczkę papierosów może „ zaboleć”. Pomimo cen, to podoba mi się to, ze w Norwegii jest możliwość zakupienia różnych rodzajów produktów spożywczych- rodzaje chlebów, kawior i inne smakołyki.

 

5. Czy zauważył Pan różnice w etyce pracy miedzy Holandia a Norwegia?

Nie zauważyłem wielu różnic. Jedyne co mogę podkreślić to to, ze w Norwegii dużą role odgrywają związki zawodowe, których jest sporo i dbają o to, aby  prawa pracowników były przestrzegane w każdym zakładzie. Norwegowie, jak i Holendrzy nie lubią pracować w nadgodzinach, wiec np. Norwegowie trzymają się swoich 37, 5 godzin tygodniowo.

6. Znajomość języka angielskiego to bardzo ważny atrybut , by wyjechać na kontrakt do Norwegii- gdzie nauczył się Pan języka angielskiego?

Chodziłem na kurs języka angielskiego i wszystkim polecam! Nauczyłem się tez sporo w pracy od osób, z którymi pracowałem, czy pracuje.

7. Czy udało się Panu nauczyć się języka norweskiego?

Niestety, nie mam czasu na naukę norweskiego, bo skupiłem się na pracy.

8. Norwegia postrzegana jest jako kraj szczęśliwych ludzi, którzy nie musza martwic się o prace, zarobki, czy socjalne zabezpieczenie. Czy to jest mit, czy  w rzeczywistości to kraj pozbawiony ponurych i niezadowolonych obywateli?

Tak, zgodzę się z tym w 100%! W latach 70-tych  był to kraj biedny, wiec ludzie zaczęli emigrować do Kanady, czy Stanów. Od momentu odkrycia złoży ropy, czy gazu w Norwegii, ludzie zaczęli wracać z emigracji, a cały kraj odżył i jest teraz uważany za jeden z bogatszych krajów Europy. Oczywiście ludziom żyje się tu bardzo dobrze- nie maja wielu powodów do zmartwień!

 9. Jak postrzega Pan Norwegów? Na pewno norweska mentalność i kultura różnią się dość znacznie od polskiej? Co Pana najbardziej zraziło w ich kulturze, a co wywarło na Panu największe wrażenie?

Nic nie zraziło mnie w takim wielkim stopniu, żebym musiał o ty wspominać. Norwedzy są dość „chłodnym” narodem i może maja lekki dystans do ludzi. Ale generalnie, nie zauważyłem drastycznych różnic pomiędzy mentalnościami. Może tez dlatego, ze mieszkam w  małym miasteczku i wszyscy się tu znają i są dla siebie bardzo życzliwi. Jestem osoba otwarta na ludzi i świat, wiec na pewno pomaga mi to w poznawaniu innych.

 10. Jaki jest koszt utrzymania w Norwegii?

Nie będę mógł odpowiedzieć Pani na to pytanie, ponieważ ja nie wydaje zbyt wiele na utrzymanie. Firma zapewnia mi zamieszkanie i wyżywienie! Koszt na pewno jest trochę wyższy, niż w Holandii.

11. Norwegia jest krajem o pięknych krajobrazach, czy miał Pan czas, aby zwiedzić różne zakątki Norwegii? Która częścią tego kraju najbardziej się pan zachwycił?

Nie miałem zbyt wielu szans na wielkie podróże po Norwegii, ale spodobał mi się Bergen. Fiordy, czy wodospady również wywarły na mnie duże wrażenie. Jak już wcześniej wspomniałem jestem zagorzałym wędkarzem, wiec zachwycony jestem połowami. W chwili obecnej jest dobry sezon na dorsza, a już wkrótce zacznie się czas na łososia, wiec już się nie mogę doczekać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: